Ha a Paint rajzolóprogram bmp fájltípusba menti a rajzot, akkor a képet képpontokra bontja fel, és a képpontok tulajdonságait (azaz valamilyen színrendszerben megadott színét) tárolja. Ezt bittérképes képnek, angolul bitmap picture-nek nevezzük. Innen a BMP elnevezés.
A képpontot más néven pixelnek nevezzük. A pixel (a picture element) kifejezésből származó elnevezés, ahol a pix a picture szó rövidített alakjára utal.
Ha a Paint rajzolóprogram JPG, JPEG fájltípusba menti a rajzot, akkor nem jegyzi meg pontosan minden képpont tulajdonságát, adatát. Bár a kép nagyon hasonlít az eredetire, mégsem teljesen ugyanaz. Ezt nevezzük veszteséges tömörítésnek, mely sokkal kisebbre tudja tömöríteni az adtot.
A bitkép minősége a nagyításnál romlik. A minőségi különbséget akkor láthatjuk, ha kinagyítjuk a képet.
Az eredeti kép 100%-os minőséggel (méret: 38,9 KB) | Ugyanaz a kép tömörítve (csaknem 97%-kal kevesebb információ, 1,2 KB) | Ugyanaz, erős tömörítés után (csaknem 98,5%-kal kevesebb információ, 662 bájt) |
A monitoron színes kép a vörös, a zöld és a kék szín keveréséből áll elő. A színek angol kezdőbetűi alapján (Red, Green, Blue) ezt a színmodellt RGB– színmodellnek nevezzük.
Képfájlok típusai:
- BMP
veszteségmentes tömörítés
- JPG
veszteséges tömörítés
Az RGB- színmodell színei:
- vörös (Red)
- zöld (Green)
- kék (Blue)
Képszerkesztő programok:
- Nature Illusion Studio Vízesés, hullámzás, hó, eső készítő
- UnFREEz gif szerkesztő
- Flame painter szerkesztő
- Total commander magyar program
- Photoinstrument – egy fantasztikus retusáló program, magyarul is tud!!!
- MakeUp Instrument – sminkelő program
- Reflet, vízes hatású kép készítő
- Harm’s Tile 99 háttérkép szerkesztő