Képszerkesztés

940114031_189 jpeg tomoritett
Jobb oldalon látható az eredeti kép, a bal oldalon a JPEG formátumban mentett kép.

A képszerkesztés típusai

Ha Paint rajzolóprogram BMP fájltípusba menti a rajzot, akkor a képet képpontokra bontja fel, és a képpontok tulajdonságait tárolja. Ezt bitterképes képnek nevezzük. Innen ered a BMP elnevezés. A bitterképes kép minősége a nagyításnál romlik. Természetesen más fájltípusokban is menthetjük munkákat.


Pixelek

A 200%-nál nagyobb értékhez tartozó nagyítási nézetben beállíthatjuk a rácsvonalak megjelenítését. Így a hatszorosára nagyított bitterképen már jól láthatóak a képpontok. A képpontot más néven pixelnek nevezzük.

Veszteséges tömörítés

Ha a Paint rajzolóprogram JPG, JPEG fájltípusba menti a rajzot, akkor nem jegyzi meg pontosan minden képpont tulajdonságát, adatát. Bár a kép nagyon hasonlít az eredetire, mégsem teljesen ugyanaz. Ezt nevezzük veszteséges tömörítésnek, mely sokkal kisebbre tudja tömöríteni az adatot.

Az RGB-színmodell

A monitoron a színes kép a vörös, a zöld és a kék szín keveréséből áll elő. Az RGB elnevezés az angol Red, Green, Blue szavak első betűjéből áll.