Jelek

„Ha meg akarod érteni a világot, meg kell értened a jelek világát!”

A jel érzékszerveinkkel felfogható, vagy technikai eszközeinkkel detektálható jelenség. Az információt is jelek hordozzák. A jeleket csak akkor értjük meg, ha ismerjük azok jelentését.

A jeleket csoportosíthatjuk érzékelés szempontjából

Képszerű

 •  fotó
 • rajz
 • festmény

Kutya

Stilizált

 • térkép
 • tervrajz
 • piktogram

térkép

Szimbolikus

 • ékírás
 • karakterek

Betűírás_fejlődése

Virtuális tárgyak

 • hologram
 • virtuális valóság

hologram

Tárgyak

 • makett
 • modell
 • szobor

Szobor

Bizonyos személyeknél, például gyengénlátóknál nagyon fontos szerepet kapnak.

A jeleket csoportosíthatjuk technikai szempontból

Analóg jelek

Folytonosan változó, illetve változtatható fizikai mennyiségeket ábrázolnak. Az analóg jel által szállított információ fizikai mennyiség, ilyen például a hang, a fény, a hőmérséklet. Ennek értelmezéséhez a jel valamilyen jelátalakítón megy keresztül. Az analóg jelfeldolgozásának a legnagyobb hátránya a zaj. Amikor az analóg módon rögzített információt lemásolja vagy nagy távolságokra továbbítják, akkor az jelentős mértékben torzul.

Digitális jelek

Vátozó mennyiségeket diszkrét módon, számjegyekkel ábrázolnak. Ezek a jelek nemcsak karaktert jelölhetnek, hanem például színt is. A „digitális” szót leggyakrabban a számítástechnika és az elektronika területén használják. A digitális rendszerek leginkább bináris számokat használnak a feldolgozáshoz, tároláshoz.

Jelátalakítás

Óriási jelentőségű, hogy az analóg jelek átalakíthatók digitális jellé, és nagy pontossággal vissza is alakíthatók analóg jellé.

jelek