A számítógép és perifériái

A számítógép fő egységei

A számítógép fő egységei a központi egység, a memória és a perifériák. A központi egység és a memória a számítógépházban foglal helyet. A perifériák a perifériavezérlőkön keresztül az alaplaphoz kapcsolódnak. A felhasználók a számítógéppel végzett munkájuk során kizárólag a perifériákon keresztül kommunikálnak a számítógéppel. A legismertebb perifériák a monitor, a billentyűzet, az egér és a nyomtató. Ha a számítógépet az emberi szervezettel hasonlítjuk össze, akkor a központi egység az ember agya, a perifériák pedig az ember szeme, füle, szája vagy keze.

Perifériának nevezzük azokat az alaplapra csatlakozó eszközöket, amelyek az adatok ki- vagy bevitelét teszik lehetővé.
  • Központi egységProcesszor

A központi vezérlőegységet (CPU) processzornak is nevezzük.  Feladata a programok utasításainak végrehajtása. Központi egység működése ismétlődő, ciklikus. Fontos jellemzője a sebessége. A CPU sebességén azt értjük, hogy egyetlen másodperc alatt hány elemi utasítást képes végrehajtani.

Youtube videó ikon Hogyan készült? A processzor

  • MemóriaDDR3_RAM

A processzor csak olyan műveletek elvégzésére, és csak olyan adatok feldolgozására képes, melyek a memóriájában vannak. A programokat futtatás előtt egy háttértárról a memóriába töltjük be. A központi memória tartalma a gép kikapcsolásakor elvész, ezért kell a munkánkat háttértárra menteni. A memória elektronikus adattárolást valósít meg. Az adatok tárolása a kettes számrendszerben történik.

Mértékegységek az informatikában

A kettes számrendszer

Kétféle számjegyből állnak. Ezek a 0 és az 1.
Kettes számrendszerbeli szám például: 1001011

Helyi érték 128 64 32 16 8 4 2 1
Alaki érték 1 0 0 1 0 1 1
Valódi érték 64 0 0 8 0 2 1

Az 1001011 szám tízes számrendszerbeli valódi értéke: 64+0+0+8+0+2+1=75

Youtube videó ikonMinecraft: Összeadás kettes számrendszerben

Adatmennyiségek mértékegységei

  • 8 bit= 1 bájt
  • 1024 bájt=1 kB (kilobájt)
  • 1024 kB=1 MB (megabájt)
  • 1024 MB=1 GB (gigabájt)
  • 1024 GB=1 TB (terabájt)
  • 1024 TB=1 PB (petabájt)