A jelek

“Ha meg akarod érteni a világot, meg kell értened a jelek világát!”

A jel érzékszerveinkkel felfogható, vagy technikai eszközeinkkel detektálható jelenség . Az információt is a jelek hordozzák. A jeleket csak akkor érthetjük meg, ha ismerjük azok jelentését.

Egydimenziós (1D) jelek

ide soroljuk a Morse-jeleket is

1DKOD

Kétdimenziós (2D) jelek

Ezekkel találkozunk a leggyakrabban.

képszerű:

  • fotó
  • rajz
  • festmény

Mobilka 049

stilizált:

  • térkép
  • tervrajz
  • piktogram

magyarorszag_kozigazgatasi_terkepe

szimbolikus:

  • ékírás
  • karakterek

ekbetu

Háromdimenziós (3D) jelek

images

Analóg jelek

Folytonosan változó, illetve változtatható fizikai mennyiségeket ábrázolnak. Az analóg jel által szállított információ fizikai mennyiség, ilyen például a hang, a fény, a hőmérséklet. Ennek értelmezéséhez a jel valamilyen jelátalakítón megy keresztül. Az analóg jelfeldolgozásának a legnagyobb hátránya a zaj. Amikor az analóg módon rögzített információt lemásolja vagy nagy távolságokra továbbítják, akkor az jelentős mértékben torzul.

Digitális jelek

Változó mennyiségeket diszkrét módon, számjegyekkel ábrázolnak. Ezek a jelek nemcsak karaktert jelölhetnek, hanem például színt is. A „digitális” szót leggyakrabban a számítástechnika és az elektronika területén használják. A digitális rendszerek leginkább bináris számokat használnak a feldolgozáshoz, tároláshoz.