A háttértár egy számitógépes hardverelem.Nagy mennyiségű adatot képes tárolni,melyeket a számitógép kikapcsolása után is megőriz.Erre azért van szükség, mert a memóriájában csak ideiglenesen lehet adatot tárolni és ennek tartalma a számitógép kikapcsolása után törlődik.A tárolóeszközök különböző módon tárolják az adatokat.
7.b fiúk kategória bejegyzései
Rosszindulatú szoftverek
Sok hasznos programok mellett vannak rosszindulatúak is, amik a számítógép elromlásához vezethet vagy annak lassúságát eredményezhetik.Ezeket is programozók írják.
Trója- és kémprogramok:
A trójai elnevezés nem véletlen, ugyanis ezek a szoftverek nem egészen azok amiknek látszanak.Ezeket az internetről lehet letölteni. A kémprogramok célja nem a rombolás, hanem a gépen levő adatok megszerzése, amit a programozó rögzíthet vagy elküldhetik reklámcégeknek, akik megnézhetik mi az érdeklődési köröm.
Férgek
A férgek a számítógép-hálózaton keresztül terjednek.Betöltődnek a memóriába, kikeresik onnan a hálózathoz tartozó elérhetőségeket, majd több példányban továbbküldik magukat azokra.
Vírusok
Olyan programok, amelyek úgy fertőzik meg a megtámadott programokat, hogy abba saját módosított változatukat illesztik be. A vírusok jellemzői:
-kisméretűek
-sokszorosítják magukat
-rejtőzködnek
-céljuk a károkozás
-általában késleltetve fejtik ki hatásukat
A vírusok fajtái:
a.) rendszervírusok
b.) alkalmazás vírusok
c.) programvírusok
A vírusok olyan programok, amelyek megfertőzik a megtámadott programokat és ezáltal kárt okoznak!
A vírusra utalhat a számítógép indokolatlan lassúsága vagy furcsa működése. A vírusok már akkor is kárt okozhatnak, ha ellenőrizetlenül másolják magukat így a számítógép túlterhelődik vagy lelassul. A vírusok leggyakrabban az internetről való letöltéssel kerülnek a gépre. Kíváncsiságból sose nyissunk meg olyan leveleket amiket nem tudjuk kitől jött.Mivel nincs 100%-osan biztonságos vírusirtó rendszer ezért mentsük el munkáinkat más háttértárakra (pl.:CD, DVD)
Védekezés
A vírusok ellen hasznos lehet vírusirtó szoftver telepítése, amely állandóan figyeli a rendszert(letöltések, e-mail-eket) A vírusirtók alkalmasak a férgek és kémprogramok elleni védekezésre is, ezeket a programokat antivírusoknak is nevezhetjük.
Antivírus szoftvergyártók: VírusBuster (magyar cég) AVG, Avira, Bit9, BitDefender, Dr. Web, Eset, F-Secure, G Data, Hispasec, IBM, Kaspersky, McAffe, Microsoft.
Én az ESET -et vagy az AVG-t ajánlom, nekem eset van és jól működik.
(by Dani)
Rozsnyai Bence
Sziasztok Bence vagyok szeretek kosarazni, biciklizni, focizni és gépezni.Nincs túl sok hobbim de hát ez vagyok én 😀
A jelek
“Ha meg akarod érteni a világot, meg kell értened a jelek világát!”
A jel érzékszerveinkkel felfogható, vagy technikai eszközeinkkel detektálható jelenség . Az információt is a jelek hordozzák. A jeleket csak akkor érthetjük meg, ha ismerjük azok jelentését.
Egydimenziós (1D) jelek
ide soroljuk a Morse-jeleket is
Kétdimenziós (2D) jelek
Ezekkel találkozunk a leggyakrabban.
képszerű:
- fotó
- rajz
- festmény
stilizált:
- térkép
- tervrajz
- piktogram
szimbolikus:
- ékírás
- karakterek
Háromdimenziós (3D) jelek
Analóg jelek
Folytonosan változó, illetve változtatható fizikai mennyiségeket ábrázolnak. Az analóg jel által szállított információ fizikai mennyiség, ilyen például a hang, a fény, a hőmérséklet. Ennek értelmezéséhez a jel valamilyen jelátalakítón megy keresztül. Az analóg jelfeldolgozásának a legnagyobb hátránya a zaj. Amikor az analóg módon rögzített információt lemásolja vagy nagy távolságokra továbbítják, akkor az jelentős mértékben torzul.
Digitális jelek
Változó mennyiségeket diszkrét módon, számjegyekkel ábrázolnak. Ezek a jelek nemcsak karaktert jelölhetnek, hanem például színt is. A „digitális” szót leggyakrabban a számítástechnika és az elektronika területén használják. A digitális rendszerek leginkább bináris számokat használnak a feldolgozáshoz, tároláshoz.
Az operációs rendszer segédprogramjai
Az operációs rendszer segédprogramjai
A számítógéppel végzett munkánk során fájlokat hozunk létre. Ezeket elmenthetjük a háttértárakon kialakított mappaszerkezet megfelelő mappájába is. A későbbiekben a fájlokkal és mappákkal különböző műveleteket hajtunk végre. Ezek közül a leggyakoribb a megnyitás, az áthelyezés, az átnevezés és a törlés. Ezeket a műveleteket az operációs rendszer végzi el, de hogy a felhasználónak minél könnyebb dolga legyen, létrehozták az operációs rendszer segédprogramjai.
Mappa- és állománykezelő segédprogramok
(A mappaszerkezet kialakítására a Windows Intézőt használtuk.)
Ezen kívül más mappa- és fájlkezelő segédprogramokat is telepíthetünk a gépünkre. Ezek közül a legelterjettebb:
Free Commander, Total Commander.
Ezek a programok két részre osztott ablakban dolgoznak. Mindkét panel külön-külön beállíthatjuk a meghajtót és mappát.
Mozgás a mappaszerkezetben
A mappaszerkezetben egy szinttel feljebb a panelek első sorában léphetünk. A mappákba való belépés egyszerűen az adott sorban az Enter billentyű lenyomásával történik. A segédprogrammal a mappaszerkezet kialakítása nagyon egyszerűvé válik. Először ki kell választani azt a meghajtót, amin létre akarjuk hozni a mappát. A megfelelő menüpont vagy funkcióbillentyű F7 lenyomása után be kell írni a az új mappa nevét.
A segédprogrammal kirajzolható a mappaszerkezet, ami segít az eligazodásban. A mappa tartalma többféleképpen is megjeleníthetjük.
A másolás, áthelyezés, átnevezés és törlés művelethez a fájlokat és mappákat ki kell jelölni. Kijelölés után a menüből, vagy a megfelelő funkcióbillentyű lenyomásával kívánt művelet végrehajtható.
A két panel előnye, hogy egyszerre látjuk azt a mappát, ahonnan másolunk, és azt, ahová másolunk.
Képszerkesztés

A képszerkesztés típusai
Ha Paint rajzolóprogram BMP fájltípusba menti a rajzot, akkor a képet képpontokra bontja fel, és a képpontok tulajdonságait tárolja. Ezt bitterképes képnek nevezzük. Innen ered a BMP elnevezés. A bitterképes kép minősége a nagyításnál romlik. Természetesen más fájltípusokban is menthetjük munkákat.
Pixelek
A 200%-nál nagyobb értékhez tartozó nagyítási nézetben beállíthatjuk a rácsvonalak megjelenítését. Így a hatszorosára nagyított bitterképen már jól láthatóak a képpontok. A képpontot más néven pixelnek nevezzük.
Veszteséges tömörítés
Ha a Paint rajzolóprogram JPG, JPEG fájltípusba menti a rajzot, akkor nem jegyzi meg pontosan minden képpont tulajdonságát, adatát. Bár a kép nagyon hasonlít az eredetire, mégsem teljesen ugyanaz. Ezt nevezzük veszteséges tömörítésnek, mely sokkal kisebbre tudja tömöríteni az adatot.
Az RGB-színmodell
A monitoron a színes kép a vörös, a zöld és a kék szín keveréséből áll elő. Az RGB elnevezés az angol Red, Green, Blue szavak első betűjéből áll.
Mágneses háttértár
itt egy mágneses hát-tértárat láthattok
Az algoritmusok
Az algoritmus egy feladat megoldásának lépésekben történő, egyértelmű és teljes leírása. Az algoritmus segít a tanulásban, a mindennapi tevékenységeidben. Amikor egy feladatot számítógéppel akarsz megoldani, pontosan meg kell tervezned megoldásának lépéseit. Ehhez valamilyen algoritmusleíró eszközt használunk. A programozók körében az egyik gyakori leíróeszköz a folyamat ábra. Az algoritmusok három szerkezeti elemből építhetőek fel: szekvencia, iteráció, szelekció. Szekvencia: az egymás után végrehajtandó tevékenységek sorozata. (kép folyamatábra-szekvencia) Iteráció, ismétlés, ciklus: valamely tevékenység sorozat, ismételt végrehajtása. (kép folyamatábra-iteráció) Szelekció, választás, elágazás: a lépések, tevékenységek közötti választás (kép folyamatábra-szelekció)
Tömörítés
A tömörítés fogalma, célja
Állományaink mérete olyan nagy lehet, hogy az már hátráltatja a munkákat. A nagy állományok sok helyet foglalnak el a háttértárakon.
Mit tehetünk ilyenkor?
Állományainkat tömöríthetjük. A tömörítés lényege, hogy minden adatsor tartalmaz ismétlődő jeleket. A tömörítés lényege, kevesebb jellel írjuk le ugyanazt a bitsorozatot.
A tömörítés elvégzéséhez különféle tömörítő programok közül választhatunk.
A tömörítés kétféle lehet
Veszteségmentes
A kicsomagolt adat pontosan bitről-bitre megegyezik a tömörítés előttivel.(kép)
Veszteséges
A kicsomagolt adat csak hasonlít az eredeti adathoz. Gyakran észre sem vesszük, hogy nem teljesen ugyanaz. Ezt a módszert használhatjuk a képek,hangok,videók,tömörítése esetén.
Tömörítőprogramok
A fájlok tömörítését és a kicsomagolását tömörítő programokkal végezzük el.
A tömörítő programnak tudnia kell
Tömörítés,kicsomagolás,a tömörített állomány megtekintése(kicsomagolás nélkül), törlés a tömörített állományból,hozzáadás a tömörített állományhoz.
A tömörítés célja
Az állományok mérete kisebb lesz , így kevesebb helyre van szükség a tárolásukhoz. Rövidebb idő alatt továbbíthatók a hálózaton.
A tömörített állományok kiterjesztése nem EXE vagy COM, ezért az ilyen fájlokra „vadászó” vírusok nem fogják megfertőzni.
Jambrik Csaba
Hello Csaba vagyok. Szabadidőmben olvasok, filmet-és animét nézek. Kedvenc filmjeim a vasember-trilógia és a gyűrűk ura. Kedvenc ételem(/italom) a rántott hús és a tej.