Rosszindulatú szoftverek
Az emberek munkáját segítő sok hasznos program mellett előfordulhatnak rosszindulatúak is. Ezeket a programokat szintén programozók írják.
Trójai- és kémprogramok
Ezek rendszerint ingyenesen letölthető, jóindulatú segédprogramnak álcázzák magukat. Céljuk a személyes, titkos adatok megszerzése. A megszerzésük után rögzítik, és elküldik a rosszindulatú felhasználónak, vagy reklámcégnek. Így a reklámcégek megtudják, hogy milyen oldalakat látogatunk, milyen az érdeklődési körünk, ezután kéretlen reklámlevelek özönét zúdítják postaládánkba.
Férgek
Számítógép-hálózatokon terjednek. Betöltődnek a fertőzött gép memóriájába, kikeresik onnan a hálózathoz tartozó gépek elérhetőségeit, majd több példányban továbbküldik magukat azokra.
Vírusok
Olyan programok, melyek úgy fertőzik meg a megtámadott programokat, hogy abba saját módosított változatukat illesztik be.
Jellemzőik:
- kisméretűek
- sokszorosítják magukat
- rejtőzködnek
- céljuk a károkozás (pl. adatok megsemmisítése)
- általában késleltetve fejtik ki hatásukat (adott jelre várnak)
Vírusok fajtái:
- rendszervírusok
- alkalmazás vírusok
- programvírusok
Fertőzés jelei
Menüpontok, programok tűnhetnek el; valamely programok indításakor nem történik semmi; máskor meg magától elindul “valami”.
Főbb veszélyek
A kártevő programok álcázhatják magukat, vicces képeket, üdvözlőlapokat vagy hang- és videofelvételeket tartalmazó levélmellékletnek. Ezért kíváncsiságból soha ne nyissuk meg olyan levél mellékletét, amelyet nem tudjuk, hogy kitől érkezett! Mivel nincsen 100%-osan biztonságos módszer a vírusok elleni védekezésben, ezért rendszeresen mentsük el a vincseszteren kívül más háttértárakra is a legfontosabb munkánkat.
Védekezés
Megoldás lehet, ha vírusírtó programot telepítünk a gépünkre, amely állandóan figyeli a rendszert.